Jdi na obsah Jdi na menu
 


°°°Terárium°°° - Rozhodněte se
Po názvem terárium myslíme kromě "skutečného" terária také akvárium nebo dřevěné terárium, kterési snadno můžeme postavit. Terárium má pro křečíka následující přednosti:
Výhody
  • Pohled dovnitř není omezen mříží
  • Nevypadává z něj podestýlka (pokud má dostatecnou výšku)
  • Mladí křečíci nemají možnost se protáhnout mezi mřížemi (S tímto problémem musí v klecích bojovat především chovatelé křečíků)

Nevýhody

  • Vyšší váha, s tím spojené obtížnější přenášení
  • Větší náročnost na čištění zejména znečištěných stěn a také to, že není volně snímatelná podlahová vana
  • Horší cirkulace vzduchu (především v upravených teráriích)
  • Nedostatek příležitosti ke šplhání a jiné pohybové činnosti
Zejména dva poslední body zasluhují pozornost. Vydýchaný vzduch je vlhčí a těžší než čerství a proto se hromadí na dně terária v kombinaci s vlhkostí a hromaděním exkrementůkřečíka vzniká vynikajíci prostředí pro bakterie a mikroby. Kromě toho křečík následkem zhoršeného větrání páchne. Poplašným znamením je, když se zvíře snaží vyšplhat na nejvyšší bod terária a dokonce tady i přespávat. V kupovaných skleněných terárií je tento způsob vyřešen osazením větrací mříže a také přední sklonení vsazeno neprodyšně. Ovšem i při takto upravených teráriích musíte mít problém kvalitního vetrání neustále na zřeteli a poklop musí být nikdy dokonale uzavřen. Výška terária nikdy nesmí přesahovat jeho šířku. Tedy terárium o ploše 60x30 cm nesmíbýt vyšší než 30 cm.

Volnost pohybu u křečíka v teráriu je omezena tím, že zvíře nemá možnost šplhat na mřížích. Proto terárium pro křečíka musí být větší než klec a možnost šplhání je nutné zajistit pomocí kamenů, vetví, žebříčků...apod. Běhací kolo, které v kleci bývá připevněno na mříži, můžete upevnit na sklo přísavkami, podobně jako se také upevňují napáječky na vodu s různými držáky.

Správná velikost:
Terárium libovolného druhu křečka zlatého nesmí mít menší rozměry než 80x40x40 cm. Křečík čínský se spokojí s délkou 50-60 cm.Ostatní druhy křečíků potřebují především volný prostor pro běhání, ačkoli také mohou šplhat.proto je výhodnější pro páreček roborowských a také džungarských a campbellových křečíků spíše něco přes 40x25x25 cm...Ale Když se mohou roborowští křečíci chovat pohromadě v poměrně velkých skupinkách je důležité, aby jste si uvědomili, že čím je větší počet roborowských křečíků v jednom teráriu či kleci-musí mít tím větší rozměry.
Tyto terária zaplníte však podestýlkou, hnízdem na spaní a miskou na krmivo. Tady spokojeně žijí a pravidelně odchovají mladé.

Pro křečíka roborowského je tipické vyskočit maximalně 30 cm vysoko, tak je zapotřebí, aby mel pokud možna alspoň pod 40 cm vysoké terárium
...

Obrazek

http://homepage.mac.com/dymph/roborovski/index.html
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

BEST software for captcha breaking!

(Mashasooth, 12. 12. 2017 21:23)

Tato zpráva je zde zveřejněna pomocí programu XRumer + XEvil 4.0
XEvil 4.0 je revoluční aplikace, která může obejít téměř veškerou ochranu proti botnetu.
Captcha Rozpoznávání Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, Yandex, VKontakte, Captcha Com a více než 8,4 milionu dalších typů!

Četl jste to - to znamená, že to funguje! ;)
Podrobnosti na oficiálních stránkách XEvil.Net, je bezplatná demo verze.

uzasne

(lucienda, 3. 10. 2010 8:27)

to je super poradila si mi mám nového roboráka díky.
a je pravda že se koupou v písku?

icq

(janina, 13. 5. 2008 15:56)

hele mas icq? ja sem s kreckama zacla a u nas ve zveraku moc vstricny nejsou a ty vypadas ze o nich dost vis tk sem te chtela poprosit jestli bys mi s nima neradil prosim dystak mi napis na mejla Jana.Popelikova@seznam.cz

Chov roboráků

(Admin, 12. 5. 2008 19:45)

Žiju blízko Ostravy v Krnově, nidky jsem v Plzni nebyla ani tam nikoho neznám, natož, aby choval roboráky či s nimi měl ještě mladé.

V našem takovém poloměstečku je docela dost roboráčků a to Plzeň je asi tak 5x větší než naše město a je tu snad každý měsíc přes dvacet takovýchto tvorečků. Myslím, že kdyby jsi počkala, tak by ses určitě dočkala nějakého většího přírůstku a nemusela bys trápit toho jednoho.

Já vím, občas se to prostě stává, že se narodí pouze jednok mládě, ale to už je chyba "majitele" rodičů těch robíků. Jakoby toho tadx po internetu či v literatuře nebylo málo a všude se to píše, že těhotná samice musí mít velký přísun vitamínů a bílkovin, jinak se nemůžeme divit, že se jí narodí nebohý jeden potomek, který to schytá na nějaké další roky (rok).

Ale to už je od věci. Snaž se s tím křečíkem navázat bližší kontakt, či ho dokonce ochočit, aby se alespoň tak nechoval osaměle.

Přeji hodně štěstí

vysvetleni

(janina, 11. 5. 2008 18:37)

no vis ja sem byla rada ze sem sehnala aspon jednoho oni se špatně shanej nevis o nekom z plzenska kdo by roboraky choval?

Janina...

(Admin, 11. 5. 2008 16:01)

Jakto, že máš jenom jednoho roboráka? Roboráci přece musí žít ve skupinách, jinak trpí. A v žádném případě k němu nedávej džungaráka! Samozřejmě, že by se do toho robíka mohl pustit a klidně ho i zabít!!

Mimoto, abych řekl pravdu, tak nemáš tak velké terárium, platí totiž pravidlo, že čím větší, tím lepší a nejlépe je od jednoho metru víš.

Samozřejmě už je zbytečné k tomu jednomu roboráčkovi přidávat dalšího. Zbytečně by se ti prali.

Tomu tvému robíkovi nedávám moc času, ale nechci tě strašit, alespoň máš velké terárko. :(

dotaz

(janina, 11. 5. 2008 12:39)

mam jednoho roborovskeho křečka a terarium 62x32x26 a myslim ze je pro nej moc velke, muzu k nemu dat jungarske krecky ja se totiz bojim o toho roboraka aby mi nezmagořil v tek velkym terarku.A kdyz tam dam jungaraky jestli mi toho roboraka treba nesezerou

Křečík roborowský

(Admin, 4. 4. 2008 14:28)

Pro křečky a křečíky džungarské campbellové.... je lepší klec, ale pro tito křečíky roborowské je vhodné terárium. Máš pravdu, že na kleci může křeček šplhat, ale do základní výbavy terária patří i nějaký ten žebřík, nebo nějaké větvičky, aby si o ně brouil drápky. Polud dáte křečíkovi roborowskému klec s mřížemi, mohl by se o ně zaseknout končetinou, nebo nějak v nich uvíznout (kromě toho mláďata těchto tvorečku by se mohla těmito mřížemi provléct a ve většině případech umírají.

křečík roborovský

(domik, 3. 4. 2008 19:12)

pro křečky je podle mně lepší klec,prí že křečci lezou po těch mřížkách.

odpověď

(Admin, 23. 1. 2008 12:46)

ne víko tam být nesmí, protože by se udusili, ale zkus tam dát pletivo (drátěné) Tito křečíci skáčí velmi vysoko a mohli by ti vyskočit.. doporučuju teda to drátěné pletivo přesně na míru terária. Nesmí mít ale nějaké závady jako třeba nějaké poškozené nebo nějaké ostré na těch drátech, protože by se mohli poranit

dotaz

(Tinuska5, 22. 1. 2008 19:42)

Koupila jsem si křečiky roborovského ,ale vylezli my z klece tak jsem byla nucena je dat do teraria.Mam dotaz jestli tam musi byt vyko při vyšce stěn 24cm..